Planetnews.pl

Twoje pierwsze źródło informacji o katastrofach


Plastik w oceanach



Eksperyment: nie wszystkie biodegradowalne plastiki rozkładają się szybko



Wyniki badania zaskoczyły naukowców.

Jedynie część biodegradowalnych lub mających pochodzenie biologiczne plastików uległo rozkładowi podczas rocznego testu w środowisku Morza Bałtyckiego. Niektóre rozłożyły się całkowicie, inne minimalnie lub wcale – wynika z opublikowanych w połowie listopada wyników badań.

Celem testu było porównanie rozkładu przeprowadzonego w warunkach laboratoryjnych, do rozkładu w naturalnym środowisku. W trwającym 12 miesięcy teście próbki materiałów zostały umieszczone w morzu, w okolicach południowo-zachodniego wybrzeża Finlandii. Dla badaczy pewnym zaskoczeniem była nierozkładalność PLA, którego używa się do produkcji kubków jednorazowego użytku, czy pudełek do zapakowania żywności “na wynos”. Fiński Instytut Środowiska (SYKE) sprawdził jak szybko w naturalnych warunkach rozkładają się materiały plastikowe określane jako biodegradowalne lub mające pochodzenie biologiczne. Coraz częściej używane są one do produkcji opakowań oraz innych wyrobów konsumenckich zamiast tradycyjnego plastiku.

Celem testu było porównanie rozkładu przeprowadzonego w warunkach laboratoryjnych, do rozkładu w naturalnym środowisku, gdzie wszystkie czynniki są zmienne i nie zawsze optymalne, tak jak w laboratorium. Do celów badawczych wykorzystano środowisko morskie, w którym plastikowe materiały mogą przemieszczać się na duże odległości, gromadząc się również na brzegach i powodując szkody dla życia oraz środowiska morskiego.

W eksperymencie skoncentrowano się m.in. na trzech powszechnie używanych typach folii – polilaktydzie (PLA), polihydroksyalkanianach (PHA) wytwarzanych przez mikroorganizmy oraz folii celulozowej (celofan). Oprócz tego zbadano próbki sztucznej folii polietylenowej oraz tworzywa prototypowe na bazie włókien roślinnych oraz kompozytów polimerowo-drzewnych.

W trwającym 12 miesięcy teście próbki materiałów zostały umieszczone w morzu, w okolicach południowo-zachodniego wybrzeża Finlandii.

Z badania wynika, że najszybciej rozłożyła się folia PHA oraz tworzywa eksperymentalne. Po sześciu miesiącach nie było po nich śladu. Celofan uległ rozkładowi prawie w całości w ciągu roku, ale folia PLA “nie rozłożyła się prawie wcale”. Polietylen z kolei, po roku w morzu, wyglądał “jak nowy” – podano w komunikacie SYKE.

Dla badaczy pewnym zaskoczeniem była nierozkładalność PLA, którego używa się do produkcji kubków jednorazowego użytku, czy pudełek do zapakowania żywności “na wynos”.

Hermanni Kaartokallio z SYKE wyjaśnił, że PLA rozkłada się dzięki np. drobnoustrojom obecnym w przemysłowych warunkach kompostowania, w których temperatura jest wysoka i panują optymalne warunki. W naturze jest inaczej, dlatego proces zachodzi wolniej.

W opisie badania podkreślono również, że proces rozkładu zależy od kształtu oraz rodzaju materiału – np. cienka folia rozłoży się szybciej niż grubsza, a dostęp wody przyspiesza ten rozkład. Jednak rozkład w morzu jest dłuższy niż w warunkach laboratoryjnych.

Według Kaartokallio wnioski z eksperymentu są takie, że choć biodegradowalne plastiki rozkładają się w środowisku morskim szybciej niż tradycyjne, to nie powinno się ich pozostawiać w naturze. Należy je zbierać i poddawać recyklingowi.

Data: 05/10/2019 Autor: Maxine Mann



Wyciągasz przy kasie bawełnianą torbę i myślisz, że jesteś eko. To nie do końca prawda



Bawełna organiczna Jak zauważa magazyn „Focus”, jeśli zapomnimy o tym, że plastik zaśmieca oceany, wypełnia brzuchy ryb i ptaków, a w formie mikrocząsteczek ląduje także w naszych organizmach, to siatka z organicznej bawełny ma o wiele większy wpływ na negatywne zmiany klimatyczne, niszczenie warstwy ozonowej, zużycie wody, zatruwanie powietrza i naszych ciał niż woreczek z tworzywa sztucznego.

Zgodnie z badaniami duńskiego resortu środowiska plastikowy woreczek z polietylenu niskiej gęstości (LDPE) użyty więcej niż raz, a następnie spalony, jest najmniej szkodliwą opcją dla środowiska. Jak wskazuje magazyn, aby bawełniana siatka osiągnęła taki status nieszkodliwości, musi zostać użyta dziesiątki tysięcy razy.

O dziwo, organiczna bawełna jest paradoksalnie znacznie gorsza dla środowiska niż ta konwencjonalna. Wszystko dlatego, że zbiory bawełny uprawianej w sposób zrównoważony są średnio o około 30 proc. mniejsze. Z tego powodu by wyprodukować taką samą liczbę toreb, należy zużyć o 30 proc. więcej innych surowców, takich jak woda.

Plastikowe torby miały chronić środowisko Co gorsza, na świecie brakuje infrastruktury do utylizacji starej, zużytej bawełny. Papier też nie wydaje się odpowiedniejszym zamiennikiem plastikowych siatek, ponieważ jego produkcja wymaga ścinania drzew, ogromnych pokładów energii i zużycia wody.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, plastikowe torby zostały wynalezione przez szwedzkiego wynalazcę, Stena Gustafa Thulina, jako alternatywa dla papierowych toreb, które wówczas uważano za bardzo szkodliwe dla środowiska. Co więcej, dzięki temu, że plastik jest o wiele mocniejszy niż papier, torby z tworzywa sztucznego w zamyśle miały być wielorazowe.

Rozsądne korzystanie z plastiku nie musi być wcale tak niezdrowe dla środowiska. Zamiast nieustannie konsumować go i wyrzucać po jednokrotnym użyciu, kupujmy go mniej i korzystajmy z niego wielokrotnie.
Data: 07/10/2019 Autor: Maxine Mann


„Jako Coca-Cola nie chcemy tylko produkować napojów, ale również dokonywać realnych zmian w kwestiach środowiskowych i społecznych”



Miałem okazję porozmawiać z Anną Solarek, dyrektorką komunikacji w Coca-Cola – firmie, która aktywnie wspiera platformę YEP (znacie już ją ze Spider’s Web) i która pomaga młodym ludziom w podejmowaniu ważnych wyborów w życiu.

Mateusz Nowak, Spider’s Web: Reprezentujesz firmę, która jest największym producentem plastikowych odpadów na świecie. Nie mogę na wstępnie nie zapytać o to, co zamierzacie z tym problemem zrobić.

Anna Solarek, Coca-Cola: Coca-Cola to przede wszystkim jeden z największych producentów napojów na świecie.

A po napojach zostają odpady…

W swoim portfolio mamy globalnie ponad 500 marek, które oferujemy w różnego rodzaju opakowaniach, m.in. puszki aluminiowe, butelki szklane czy plastikowe. Plastik to tworzywo, które może zostać przetworzone, jeśli po zużyciu trafi do odpowiedniego pojemnika, a następnie do recyklingu.

Anna Solarek, Coca-Cola Co ważne, w Polsce już teraz prawie wszystkie nasze opakowania plastikowe nadają się do recyklingu. Chcę jednak podkreślić, że widzimy problem opakowań plastikowych, z którym zmaga się dzisiejszy świat. Zdajemy sobie także sprawę, że dużą część tych odpadów stanowią opakowania po naszych napojach. Dlatego chcemy uczestniczyć w rozwiązywaniu tego problemu, wykorzystując nasz międzynarodowy zasięg i możliwości.

Chcecie uczestniczyć, czy już uczestniczycie?

Uczestniczymy. W ciągu ostatnich 15 lat odchudziliśmy butelki PET o 45 proc. żeby zużywać mniej plastiku. Już drugi rok wspieramy gminy w całej Polsce w zakresie rozbudowy infrastruktury do selektywnej zbiórki opakowań, przekazując im żółte pojemniki na tworzywa sztuczne (w tym plastik) i metale. Przekazaliśmy już blisko 1300 pojemników do łącznie 55 gmin, do których udało się zebrać blisko 150 ton odpadów. Dzięki współpracy z partnerami, organizacjami i samorządami, tylko w 2018 r. udało się zebrać do recyklingu 63 proc. wszystkich opakowań, które trafiły od nas na rynek.

Ok, to brzmi dobrze, ale przyznasz, że nie można jeszcze uznać, że problem odpadów został rozwiązany.

Oczywiście wciąż chcemy osiągnąć więcej. Naszą ambicją jest „Świat bez Odpadów”. Do 2030 r. chcemy zebrać i przekazać do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od nas do rąk konsumentów. Dążymy też do tego, by do 2030 r. nasze opakowania składały się w co najmniej 50 proc. z surowca wtórnego.

Jednorazowe odpady plastikowe zostały napiętnowane i powoli wstyd jest korzystać z plastikowych słomek, siatek i butelek.

Plastik został wynaleziony po to, by nam służyć – jest materiałem lekkim, wygodnym i bezpiecznym. To nie plastik sam w sobie jest problemem, lecz plastikowe odpady. Dlatego tak ważne jest to, co dzieje się z opakowaniami po ich użyciu. Plastik jest tworzywem, które może być przetworzone wiele razy. Dlatego zużyte opakowania, czy to plastikowe czy z innego materiału, należy segregować i wrzucać do odpowiednich pojemników do selektywnej zbiórki. To pierwszy, ale kluczowy krok do recyklingu opakowań.



Data: 05/11/2019 Autor: Albert Ortega
Powrót