Planetnews.pl

Twoje pierwsze źródło informacji o katastrofach


Trzęsienia ziemii




Trzęsienie ziemi w Indonezji

W indonezyjskiej prowincji Moluki Północne doszło do trzęsienia ziemi. Według Amerykańskiej Służby Geologicznej miało magnitudę 7,1. Początkowo obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami, ale po dwóch godzinach zostało odwołane. Ma uchronić Wenecję przed “wielką wodą”. Czym jest system MOSE? – 14-11-2019 Ma uchronić Wenecję przed ”wielką wodą”. Czym jest system MOSE? Aqua alta, czyli tak zwana “wielka woda”, spowodowała w ostatnich dniach ogromne zalania w Wenecji. Pojawiają się pytania, czy takiej tragedii można było uniknąć. Od lat we Włoszech trwają prace nad systemem MOSE, który ma uchronić miasto przed powodziami. Niestety, do tej pory nie udało się go uruchomić.czytaj dalejWedług informacji Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) do trzęsienia ziemi w Indonezji o magnitudzie 7,1 doszło w czwartek o godzinie 17.17 czasu polskiego. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 45 kilometrów, a epicentrum 138 kilometrów na północny zachód od Kota Ternate. Po trzęsieniu odnotowano około 20 wstrząsów wtórnych.

Amerykańskie służby wydały ostrzeżenie przed możliwością powstania tsunami, ale około godziny 18.30 zostało zniesione. Wykryto jedynie małe fale w Ternate, Jailolo i Bitung.

– Najprawdopodobniej tsunami nie uderzy w ląd, ale musimy być czujni – mówił Rahmat Triyono, urzędnik indonezyjskiej agencji geofizycznej, w rozmowie z lokalnymi mediami. Dodał, że do tej pory nie ma informacji o zniszczeniach.

Wstrząsy odczuwalne były na wyspie Sulawesi (dawniej używano nazwy Celebes). Jeden z mieszkańców relacjonował, że jego dom się trząsł. – Trzęsienie było bardzo silne i trwało przez jakiś czas. Wciąż czujemy wstrząsy, ale słabsze – relacjonował.

Lokalna telewizja pokazała dziesiątki ludzi zgromadzonych przed szpitalem w mieście Manado tuż po trzęsieniu ziemi.


Data: 03/10/2019 Autor: Kate Roberts


Pacyficzny Pierścień Ognia

Indonezja znajduje się na wyjątkowo aktywnym sejsmicznie obszarze – w rejonie Pacyficznego Pierścienia Ognia. Rocznie w tym kraju notowanych jest około siedmiu tysięcy wstrząsów, choć w zdecydowanej większości są one słabe i nie wyrządzają poważniejszych szkód.

W lipcu wysp Moluki nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3, w wyniku którego zginęły co najmniej cztery osoby. Najbardziej niszczycielskim trzęsieniem w najnowszej historii Indonezji było to z 26 grudnia 2004 roku, które miało magnitudę 9,5. Wywołało potężne tsunami, w wyniku którego zginęło około 226 tysięcy osób wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego.

W zeszłym roku tsunami uderzyło w miasto Palu w Sulawesi, zabijając tysiące ludzi.

W zeszłym roku tsunami uderzyło w miasto Palu w Sulawesi, zabijając tysiące ludzi.

Lokalizacja trzęsienia Ziemi w Indonezji (USGS) Lokalizacja trzęsienia Ziemi w Indonezji (USGS)

Pacyficzny Pierścień Ognia (Maciej Zieliński/PAP/Reuters)


Data: 08/11/2019 Autor: Marcus Ray


Iran: Silne trzęsienie ziemi i pięć wstrząsów wtórnych. Są ofiary

Liczba ofiar, które zginęły w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi w Iranie, wzrosła do pięciu osób. Do trzęsienia o magnitudzie 5,9 doszło w północno-zachodniej części kraju, w pobliżu miejscowości Hastrud.

Iran trzęsienie ziemi (zdj. ilustracyjne) Pięć ofiar śmiertelnych i 120 osób rannych to dotychczasowy bilans silnego trzęsienia ziemi, do którego doszło w piątek 8 listopada o godzinie 2:30 rano. Jak podaje “The Guardian” według danych Instytutu Badań Geologicznych Stanów Zjednoczonych najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 5,9. Później nastąpiło pięć wstrząsów wtórnych.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 w Iranie. Rannych zostało 120 osób Trzęsienie ziemi miało miejsce około 60 kilometrów od miasta Hastrud, znajdującego się w prowincji Azerbejdżan Wschodni w północno-zachodniej części Iranu. Irańskie Centrum Sejsmologiczne oceniło je jako umiarkowane. Głębokość zjawiska szacowana jest na 8 kilometrów.

Zobacz obraz na Twitterze Gubernator prowincji Mohammad-Reza Pourmohammadi poinformował, że zniszczonych zostało co najmniej 30 domów. Akcje ratunkowe prowadzone są w 41 wioskach, ale największe szkody skoncentrowane są na dwóch obszarach.

Iran położony jest w miejscu styku dwóch wielkich płyt tektonicznych, co wiąże się z dużą aktywnością sejsmiczną w tym regionie. W ostatnich dziesięcioleciach w kraju tym odnotowano wiele poważnych trzęsień ziemi. Jedno z najbardziej tragicznych miało miejsce w 2003 roku w mieście Bam. W jego wyniku zginęło ponad 31 tysięcy osób. W 1990 roku trzęsienie o magnitudzie 7,4 zabiło z kolei aż 40 tysięcy osób, raniło 30 tysięcy osób, a ponad pół miliona pozostawiło bez dachu nad głową.

Data: 31/10/2019 Autor: Armando Mcguire
Powrót